www.adverta.info, адверта.инфо, Украина, Днепропетровск, Киев, AdvertA Creative Group,  афиша, выставки, работа, образование, транспорт Гаряча л_н_я для допомоги переселенцям
/ Главная / / Новости / / Публикации / / Выставки / / Концертно - театральная афиша / / Конференции /

 ANNOUNCEMENT 






Статьи сайта




Другие статьи >>>



Велосипед в Європі - не розкіш, а засіб пересування (Досвід Європи - Україні)


Велосипед в Європі - не розкіш, а засіб пересування (Досвід Європи - Україні)

Перше, що кидається в очі в європейських містах - велика кількість велосипедів. Велосипед в Європі - це не пристрій для спорту, розваги або релаксу, як в Україні, а повноцінний і, в більшості випадків, домінуючий, засіб пересування. Ні в якому разі не розкіш!
В європейському місті, особливо в центральних частинах, де історично вулиці вузькі для автомобілів, велосипед - гарантія того, що ви вчасно потрапите на заплановану зустріч, заберете дитину зі школи або дитячого садка і не будете стояти в кілометровому заторі в годину пік. Ну, а найголовніше - велосипед не вимагає заправки і вписується в здоровий і екологічний спосіб життя.
В Європі їздити на велосипеді не тільки вигідно, а й модно.





Мода на велосипеди прийшла і до Польщі.
Якщо в недалекому минулому велосипед в Польщі, як і у нас, в Україні, був частиною сільського побуту і атрибутом пейзажу маленьких містечок, то тепер мода на "ровери" (так називають велосипеди в Польщі) прийшла і до великих міст.

Для цього створені велодоріжки і пункти прокату "роверів".


прокат велосипедів в центрі Варшави


Варшава сьогодні - "велосипедне" місто.

У Варшаві в 2012 році відкрилася мережа велосипедного прокату Veturilo. Жителі і гості столиці Польщі можуть орендувати "ровер" більш, ніж в 200 прокатних пунктах в різних районах міста.

Велосипед, узятий напрокат в пункті "Veturilo" не вимагає повернення велосипеда в той пункт, де він був узятий. Перші двадцять хвилин поїздки - безкоштовні! Наступні 40 хвилин стоять 1 злотий (7 гривень), друга година - 3 зл., Третій - 5 зл., А за четвертий і всі наступні слід заплатити 7 зл. Максимальний час одноразового прокату - 12 годин.

Неповернення велосипеда після закінчення 12 годин карається штрафом в розмірі 200 злотих (близько 1400 гривень).

Популярність міських велосипедів в Польщі зростає з кожним роком.

Вроцлав - теж місто велосипедів, і схема прокату "роверів" тут також добре налагоджена.


велосипеди в центрі Вроцлава


прокат велосипедів в центрі Вроцлава


Для маленьких польських містечок велосипед - традиційний транспорт, зручний і дешевий.


велосипед - традиційний транспорт в містечку Волув, Нижньосілезьке воєводство, Польща





Велосипед в Данії

Якщо в Варшаві, з її широкими вулицями і проспектами, велосипед - лише зручне і екологічне доповнення до автомобілів, трамваїв і автобусів, то в Копенгагені велосипед - основний і пріоритетний вид транспорту.

У протестантській країні, де хвалитися своїм багатством - непристойно і не модно, велосипед - бажаний транспортний засіб.


район Ньюгавн, Копенгаген


Багато копенгагенських сімей середнього класу навіть не мають автомобіля, незважаючи на кількість дітей. Вони їздять на роботу на велосипеді, відвозячи по дорозі дітей в ясла і дитячі сади. Фактично 25% сімей з двома дітьми мають вантажний велосипед.

Данці віддають перевагу велосипедам через дорожнечу автомобілів і бензину, через небажання стояти в пробках на вузьких вулицях старовинних міст.


центр Копенгагена


Кажуть, що на кожного жителя Данії припадає по два велосипеди. Все життя данців проходить на велосипеді - з дитинства до старості. Половина жителів Копенгагена пересуваються щодня на велосипеді, і в місті велосипедів більше, ніж жителів, майже 400 км велосипедних доріжок, серед яких найбільш використовувані в світі, за якими проїжджають щодня понад 40.000 велосипедистів.

Можна взяти велосипед в оренду - це буде коштувати від 80 крон (320 гривень) на добу за бюджетний варіант, при цьому за тиждень вийде близько 270 крон (десь 1000 гривень).


прокат велосипедів в Копенгагені


велосипед в Копенгагені - не спорт, а основний транспорт


у кожного члена сім'ї - свій велосипед


Виявляється, Копенгаген був першим містом, якому було присвоєно назву Веломіста.

Разом всі копенгагенці проїжджають на велосипеді 1.2 мільйона кілометрів на рік, що в 2 рази більше подорожі на Місяць і назад. Для порівняння: на метро копенгагенці проїжджають всього 600.000 км на рік.

Більшість (63%) депутатів Датського парламенту, що знаходиться в центрі Копенгагена в замку Кристіансборг, їздять на роботу на велосипеді.

Дуже часто можна побачити 41-річну принцесу Данії Марі, що виїжджає з Королівського Палацу Амалиенборг на велосипеді. Як і звичайна мешканка Копенгагена, Марі возить спадкоємиць корони в дитячий сад на велосипеді.


Принцеса Данії Марі везе дітей на велосипеді в Копенгагені. Фото: Гугл


Стоянка перед Парламентом однією з найбагатших країн Європи - Данії - дивує простотою в порівнянні з паркуванням перед Верховною Радою України:).








велопарковка перед Датським Парламентом в Копенгагені



Трохи історії.

Датській велосипедній культурі стільки ж років, скільки існує велосипед. Копенгагенці почали користуватися велосипедом з 1880-х років. Тоді це було найшвидшим, самим простим і екологічно чистим способом пересування по місту - так це залишилося і зараз.

Біціклет, велосипед, пенні-фартинг, залізна конячка, великий, ровер. Змінювалися назви, змінювався і сам він на протязі півтора століття. Біціклет (слово означає два колеса) з'явився вперше в 1871 завдяки британському інженеру Джеймсу Старлі. Через кілька років в 1885 році Старлі розробив «Батон байк», на якому ми і їздимо сьогодні: просто, надійно і швидко.

У Копенгагені велосипед отримав широку популярність з 20-х років двадцятого століття. Велосипед - транспорт демократичний - пліч-о-пліч на ньому їдуть і солідний літній депутат Парламенту, і домогосподарка в магазин, і студент на заняття.

  Копенгаген


Після Другої Світової війни в 1950-х роках з'явилася нова техніка і велосипеди замінили на мопеди та автомобілі. Архітектори Копенгагена 60-х років уявляли собі майбутнє без велосипедистів. Копенгаген їм представлявся сучасним містом з хмарочосами зі скла і бетону, з широкими автострадами і вулицями.

Нафтова криза 1970-х років поклала кінець цим уявленням. У Копенгагені розпочалися «Неділі без машин» і одночасно демонстрації велосипедистів «Копенгаген без машин». Багато копенгагенців проголосували за чисте місто і надавали перевагу велосипедам. Амбіції міської мерії - зробити Копенгаген 2025 року першої в світі вуглецево-нейтральною столицею. Про це неодноразово заявляв мер (обербургомістр) Копенгагена Франк Йенсен

Перша велосипедна доріжка з'явилася в Копенгагені вже в 1910 р, але найбільша мережа велосипедних доріжок була влаштована за останні 25 років.




велодоріжка в Копенгагені


У Копенгагені все організовано під і для велосипедистів. Скрізь є велодоріжки і, що незвично для нас, світлофори. Світлофори для велосипедистів загоряються на 6-12 секунд раніше, що дозволяє їм швидше їхати вперед.


світлофор для велосипедистів в Копенгагені



Магазини з продажу велосипедів тут всюди, а якщо раптом в якомусь кварталі такого не виявилося, значить ви неодмінно зустрінете на своєму шляху веломайстерню !!! Ціна на байк в середньому починається від 4000 крон (приблизно 15 тисяч гривень), а далі немає межі досконалості! Данці не скупляться, купуючи собі зручний, швидкий, а головне легкий велосипед!






магазин з продажу та тюнінгу велосипедів в Копенгагені



По всьому Копенгагену стоять велопарковки. Туристи дивуються, як це люди не бояться залишати свої велосипеди на вулиці, нехай і закріплені замками ?! У нас давно б перекусили провід і вкрали велик! Невже у них не крадуть ?! "Уявіть собі: крадуть", - каже Йеспер Крістенсен, заступник мера. Причому вибрати, як то кажуть, є з чого. Але данці, незважаючи на це, все одно вважають за краще пересуватися на велосипедах - і в дощ, і в сніг! Смуга для машин іноді навіть вужче, ніж для велосипедистів, а пішоходам в деяких місцях можна пересуватися тільки по одному, рухаючись один за одним, "гуськом"


пішоходу в Копенгагені залишається зовсім мало місця


Везуть легко одягнених дітей. І що найстрашніше для українця - часто без шапок !!! Нащадки вікінгів!




в такий велокареті перевозять дітей в Копенгагені



яскравий дитячий велосипед - ні сірості!


У парках кататися на велосипедах заборонено! Це зона для піших прогулянок, пробіжок і, як не дивно, вигулу собак :) Гуляють там з собаками, правда, зовсім не так як у нас, і по весні вас не зустріне купа неприємних несподіванок на доріжках і галявинах.






велопарковка в Копенгагені



велопарковка в Копенгагені



велопарковка перед школою в Копенгагені



Багато данців вважають за краще жити не в столиці, а в маленьких містечках або передмістях, а працювати в Копенгагені. Вони добираються на велосипеді до залізничної станції у себе вдома, залишають його на спеціально обладнаній парковці, добираються до столиці на поїзді, а там пересідають на другий свій велосипед, який стоїть на парковці в Копенгагені. Дуже зручно і недорого!






велосипед залишають на стоянці в містечку Алерод, їдуть поїздом в Копенгаген, а там їх чекає другий велосипед



стоянка велосипедів на залізничній станції в Копенгагені



Доречі, український Львів потроху переймає європейський досвід - у місті створюється велосипедна інфраструктура, і все більше жителів Львова користуються цим зручним та екологічним транспортним засобом.

львів_велосипед


Залишається сподіватися, що велодоріжки, велосвітлофори і прокат велосипедів стануть в недалекому майбутньому такими ж звичайними атрибутами всіх українських міст і сіл, як і в містах Польщі та Данії. Адже це не тільки екологічно, вигідно, але і дуже зручно. І корисно для здоров'я!

Текст та фото: Кулицька Т., спеціально для prodnepr.dp.ua






Комментарии пользователей

Имя, дата Комментарий






Добавить свой комментарий


Ф.И.О.

E-mail:*



Комментарий:

* Ваш e-mail не будет доступен пользователям!