www.adverta.info, адверта.инфо, Украина, Днепропетровск, Киев, AdvertA Creative Group,  афиша, выставки, работа, образование, транспорт Гаряча л_н_я для допомоги переселенцям
/ Главная / / Новости / / Публикации / / Выставки / / Концертно - театральная афиша / / Конференции /

 ANNOUNCEMENT 


Статьи сайта
Другие статьи >>>Репродуктивне здоров'я жінки: для себе і для держави


Репродуктивне здоров'я жінки: для себе і для держави

В умовах катастрофічного старіння і зниження кількості населення в Україні, як і по всій Європі, фізична можливість народження здорового малюка стає надзвичайно важливою. Кожна народжена дитина - це майбутній громадянин, який формує людський та трудовий потенціал країни.

Трохи статистики і поточна демографічна ситуація в Україні

До 60—70х років XIX століття народжуваність на українських землях була надзвичайно високою - 50 народжень на 1000 осіб.
Найбільша народжуваність була у лівобережних та степових губерніях (50-55 народжень на 1000 осіб), зокрема в Катеринославській (КН - 5,13).
Суспільні і демографічні катаклізми першої половини 20-го сторіччя в Україні позначилися на кількості населення взагалі і на коефіцієнті народжуваності (відношення кількості народжених за рік на 1000 жителів) зокрема. В 50-60-і роки коефіцієнт народжуваності опустився нижче рівня відтворення населення (2.05) і до 1990 року знизився до 1.84.
У 2013 році сумарний коефіцієнт народжуваності Україні становив 1,51 дітей на жінку.

Типова родина з Катеринославської губернії, кінець 19-го сторіччя
(Типова селянська родина з Катеринославської губернії, кінець 19-го сторіччя, фото з експозиції Дніпровського Історичного музею ім. Яворницького)


Цю прикру тенденцію коментує Елла Лібанова, Директор Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. В. Птухи НАН України :
"Нині у репродуктивний вік вступають жінки 90-х років народження, коли стрімко скорочувалася чисельність народжуваності. Тому найближчі 15 років не можна розраховувати на те, що потенційна чисельність матерів буде зростати, тобто немає підстав розраховувати, що збільшиться коефіцієнт народжуваності. Тож ситуація видається складною. До цього додаються стрімкі й невідворотні процеси «старіння» материнства. В європейських країнах підвищується середній вік матері при народженні дитини. В Україні середній вік жінки при народженні першої дитини становить 27,6 років — це поки що один з найнижчих показників у Європі".

Тобто, питання репродуктивного здоров’я нації мають стати надважливими в такій важкій демографічній ситуації і мусять стати програмними для уряду країни, бо населення стрімко старіє і вимирає.
І тут питання гендерної медицини в нас мають стати на рівень державної політики.


Гендерна медицина. Гормони: по темі та поза темою репродукції

Тема статевих гормонів (або гендерна медицина по-модному) - вельми важлива зараз. Статеві гормони впливають на всі системи та органи і поза контекстом репродукції.

Що говориться в репродуктивній медицині про гормони? Дівчата живуть довше хлопчиків, пізніше хворіють серцево-судинними захворюваннями, жіноче серце менше чоловічого і працює частіше, але дівчата витриваліші за хлопчиків щодо гіпоксії (нирці Ама добувають перли навіть на останніх місяцях вагітності). Жінки, навіть абсолютно неспортивні, витримують марафон з елементами спринту під назвою "пологи".

Нещодавно вчені Дніпровської медакадемії спостерігали групу молодих (середній вік 41 рік) жінок, яким видалили яєчники за різними (НЕ онкологічним) причинами. Модель була унікальна, у вчених була можливість побачити на 100 (та більше) жінок, що робить з тілом раптова втрата жіночих гормонів. Це була прискорена, раптова модель старіння.

Кінець 90-х. Гормонозамісна терапія в дивину. Набирають оберти дослідження з жахливими наслідками гормонального заміщення (це пізніше стали враховувати причину менопаузи, ризики, дози і походження гормонів).


Солоха проти ДжоліЗ усіх пацієнток було близько 10% відсотків жінок, яким навіть зникнення яєчників було байдуже - була властива їм одна особливість, фенотип Солохи - повненькі чорнобриві пишечки - виражена жирова підшкірна тканина (НЕ вісцеральна) дає переваги жінкам в додатковому джерелі гормонів. Чорнобриві, але без вусиків і бороди, означає адекватний тестостерон - який знову-таки міцна жіночка може перетворити в корисний для себе естроген. І нижче ризик остеопорозу. Такий тип психічно витривалий, менше зводить себе страхами - це факт. У решти протягом перших років спостереження почалася дестабілізація артеріального тиску, аж до гіпертонії, поліз угору холестерин з глюкозою, зникала на очах талія і знизилася щільність кісткової тканини. Стрибок зовні був глобальним + 10-15 років одним махом.

Висновок лікарів - хірургічна менопауза призводить до артеріальної гіпертонії і безсумнівно прискорює формування патології серцево-судинної системи.

Простими словами - не можна позбавляти жінок джерела гормонів без вагомої на те причини. У них від цього гіпертонія, атеросклероз, деменція і діабет.

Звичайно не тільки жіночі гормони роблять нас прекрасними, але їх передчасна втрата - важкий удар по гомеостазу організма. І, до речі, зараз набагато більш щадними щодо яєчників стали оперативні втручання!


Правила продовження репродуктивного віку - віку здоров'я:

Дівчаткам і жіночкам: правила продовження гормонального балансу досить прості! Помірний здоровий спосіб життя - фанатичний спорт виснажує яєчники, низкожирова дієта і недостатня маса тіла виснажують яєчники, хаотичне використання оральних контрацептивів і жорсткий контроль народжуваності виснажує яєчники.

Куріння вбиває естрогени. Безсоння вбиває естрогени. Стрес вбиває прогестерон і робить з наших естрогенів безжалісних убивць. Захворювання, що передаються статевим шляхом вводять жінок в зону ризику оперативних втручань і онкології.


Що продовжує жінкам репродуктивний період?


Народжуйте дітей
, але не частіше ніж раз в 3-5 років (це середні значення). Народжуйте після 40! Це продовжує репродуктивний вік.
Весь світ давно вже сміється над поняттям "старородящими")))
деякі ризики підвищуються, але багато знижуються. Дізнайтеся себе, схильність, ризики і готовність виносити і ... над нами тільки Бог.
Так що займайтеся любов'ю з коханими чоловіками.
Не йдіть на поводу у стреса - пийте магній, заспокійливі збори, медитуйте або просто бувайте з собою наодинці.
Займайтеся спортом собі на втіху, але нехай трохи жирку все ж залишиться на стегнах і попі - по-перше це красиво, по-друге це плацдарм для синтезу естрогенів.
Не зловживайте солодким - це старить! Обов'язково введіть поліненасичені кислоти - омега 3,6,9 кожен день, але в правильній пропорції. Обов'язково різнобарвна яскрава натуральна їжа з достатньою кількістю антиоксидантів і мінералів - особливо кальцію і магнію.
Клітковина в кожній тарілці - бо потрібен бетаглюкан і пребіотики. І зелений чай. І соя. І сонечко правильне і багато ще чого для нас приготував цей світ. Все працює на уповільнення згасання.


Стратегія держави в умовах складної демографічної ситуації

В умовах катастрофічної демографічної ситуації в Україні потрібна стратегія держави і реформування всієї системи медицини.

Оптимізм викливає програма «Репродуктивне та статеве здоров’я нації на 2017-2021 роки» розроблена за підтримки Проекту USAID «Репродуктивне здоров’я в Україні» та БФ «Здоров’я жінки та планування сім’ї», метою якої є комплексне вирішення більшості нагальних проблем у сфері охорони репродуктивного здоров’я населення та планування сім’ї відповідно до заходів, передбачених Європейським планом дій ВООЗ з посилення охорони сексуального, репродуктивного здоров’я та прав людини.

Не пасе задніх і Дніпропетровська область, і місто Дніпро, зокрема: депутати міської ради Дніпра затвердили комплексну цільову програму «Здоров’я населення» з абсолютно новими підходами у забезпеченні якісної медицини.

Здоров’я жінок та дітей - це запорука життя майбутніх поколінь,і один з основних розділів нової програми – умови безпечного материнства, здорового дитинства та збереження репродуктивного здоров’я. На це виділено 6 млн. 781 тис. грн. Зокрема, безплатним обстеженням 1-го і 2-го скринінгового УЗД та біохімічного скринінгу будуть забезпечені вагітні пільгової категорії. Для цього передбачено 200 тис. грн. І така ж сума – для безплатного проведення мамографії жінкам пільгової категорії. Для ранньої діагностики передракових станів та виявлення онкопатології на ранніх стадіях частково відшкодовуватиметься таке обстеження і для інших жінок міста Дніпро.

Збереження здоров’я українців, особливо репродуктивне здоров'я, сьогодні стоїть на першому місці, це повнно стати пріоритетом державної політики української влади, це повинно розуміти суспільство.


Т.Кулицька, для ПроДнепр


Комментарии пользователей

Имя, дата Комментарий


Добавить свой комментарий


Ф.И.О.

E-mail:*Комментарий:

* Ваш e-mail не будет доступен пользователям!